Haberler

Tank Temizliğinin Temel İlkeleri

Denizcilik sektöründe tank temizliği giderek daha önemli hale geliyor. Doğru temizlik prosedürünü takip etmek, bir sonraki kargonuzu hemen yüklemek ile bazen günlerce boşta durmak arasında fark yaratabilir.

Ancak tank temizliği karmaşık, anlaşılması kolay olmayan bir işlemdir. Dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Bu blog, tank temizliğinin temelleri hakkında bilgi sağlar ve bu nedenle tank temizliği ile ilgilenen herkes için değerli bir broşürdür.

Özüne Geri Dön!

Günlük uygulamada, çeşitli farklı zorluklarla karşı karşıyayız. En iyi temizlik sonuçlarını elde etmek için mükemmel koşulların yaratılması gerekir. Sonuçlar beklentilerimizin altında olduğunda, neyin yanlış gittiğini anlamak zor. Bazen tank temizliğinin ne olduğunu bile unutuyoruz. Temizleme kılavuzlarındaki talimatlar kesinlikle takip edilir ve ‘kitap öyle yazdığı için’ bir temizleme prosedürü seçilir.

Ya da artıkların temizlenmesi gerektiğinden kimyasal bir temizlik ürününe ihtiyaç duyulmaktadır. Ama tankımızı temizlemek istememizin tek nedeni, bir sonraki kargoyu yüklemek istediğimiz için değil mi? Doğru!

Bir tedarikçi olarak bizim için müşterilerimizin memnuniyetinden daha önemli bir şey yoktur. Müşterilerimizle olan ilişkilerimiz işimizin temel taşlarıdır ve taahhüdümüz, hem şimdi hem de gelecekte tank temizleme süreçlerini iyileştiren ürünler sunmaya devam etmektir. Ancak bir ürün sipariş edildiğinde, mevcut koşullar için doğru ürünün mevcut olduğundan emin olmak için gereken tüm bilgilere her zaman sahip olamayız.

Örneğin;
Daha önce hangi kargoyu taşıdığınızı veya bir sonraki kargonuzun ne olacağını her zaman bilemeyiz?

Hangi sıcaklıkta yıkayacağınız veya gemide hangi tür temizleme makineleriniz var. Tüm bu faktörler temizlik sürecinizi doğrudan etkiler. Ayrıca belirli bir ürünü neden kullandığınızı da anlamalısınız.

Mükemmel koşulları yaratmak söz konusu olduğunda aşağıdaki faktörler önemlidir:
• Hangi kargoyu temizlemeniz gerekiyor?
• Hangi kargodan temizlemeniz gerekiyor?
• Hangi temizlik ürününü kullanıyorsunuz?
• Hangi sıcaklık ve basıncı kullanıyorsunuz?
• Temizlik ürünü nasıl uygulanacak?

Cleaning Standards

Tabii ki en önemli faktör, yüklemek istediğiniz kargo ve daha önce taşıdığınız kargodur.

Bu aynı zamanda temizlik standardını da belirler. Halihazırda hurma yağı taşıdığınız bir tanka hurma yağı mı yüklemeniz gerekiyor? Temizleme prosedürü oldukça kolaydır. Bitkisel yağları taşıdığınız bir tanka tıbbi etanol yüklemek ister misiniz? Temizleme prosedürü çok daha zordur çünkü en yüksek standartta temizlemeniz gerekir.

Doğru seviyeye ulaşmak için birçok durumda bir temizlik kimyasalının kullanılması gereklidir, özellikle de yüksek temizlik standartlarıyla uğraşmanız gerektiğinde.

Yüksek Kaliteli Ürünler

Kullandığınız kimyasalın kalitesi ne kadar yüksek olursa, temizlik standartlarınızın o kadar iyi ve hızlı gerçekleşeceğini söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Yüksek kaliteli bir temizlik kimyasalını içerdiği aktif bileşenlerin sayısından anlayabilirsiniz. Ayrıca, nereden satın alırsanız alın, ürününüzün aynı bileşime sahip olduğundan emin olmanız önemlidir.

Müşterilerimiz, her limanda aynı bileşime sahip olmayan (‘yerel karışımlar’ olarak adlandırılan) ürünleri (CP Metal dışında) satın almakta pek çok zorluğa maruz kalmıştır. Yüksek kaliteli bir temizlik kimyasalı kullandığınızda, aldığınız risklerin sayısını zaten azaltmış olursunuz. Yıkama suyu sıcaklığını sınırlayan bitişik yükler gibi diğer faktörlerden dolayı çalışma olumsuz etkilense bile, doğru ürünü kullandığınızda her zaman bir miktar olumlu temizlik etkisi olacaktır.

Ayrıca yüksek kaliteli bir temizlik ürününün kullanılması, temizlik süresinin kısalmasını ve önemli bir tasarruf sağlanmasını sağlar.

Sıcaklık, Uygulama ve Basınç

Bir yüzeyin elle / fiziksel olarak temizlenmesi kesinlikle her zaman en iyi temizleme sonuçlarını verir. Bunu evdeki yemeklerinizle karşılaştırın. Elbette bir gemide tankınızı, özellikle tankın üst kısımlarını elle temizlemek çok daha zordur.

Tipik olarak bir kargo tankında yalnızca bir veya iki temizleme makinesi bulunur ve bu durumun ideal olmaktan uzak olduğunu anlamak için uzman olmanıza gerek yoktur. Bu nedenle bu makinelerde doğru sıcaklık ve basıncın kullanılması optimizasyon için çok önemlidir. Bu iki faktör olabildiğince iyi olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir